info@esenlercevizlibahce.com +0212 611 56 11

NEDEN CEVİZLİ BAHÇE ?

Neden-Cevizlibahce
Cevizli Bahçe’yi aslında bir savaşın zaferi, bir rüyanın, bir hayalin gerçek olması gibi nitelendirebiliriz. 2012 yılında başladığımız bu projede artık son noktaya gelmiş bulunmaktayız. Biz bu proje sayesinde yeni bir hayat, daha sağlıklı yaşam sunmakla beraber bu bölgenin eski tarihinide yaşatacağımız için farklı duygular içerisindeyiz.

Belkide herkesin merak ettiği bir soru; Projenin ismi neden Cevizli Bahçe? Bilindiği gibi Esenler Bizans’tan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litos (Esenler) köyünde yaşayan Rumlar olmuştur. Bu dönemde İstanbul’un Türkler tarafından fethine kadar (1453) burada yaşayan Rumlar türlü tarım ürünleri ve özellikle ceviz yetiştirerek Bizans imparatorluğuna ekonomik bir katkıda bulunmuşlar.

O zamandan beri ceviz ağaçlarından oluşan bu bölgede 1990’lı yıllarda boş arazilerin ve gecekondu mahallelerinin apartmanlaşarak yapılandırılması sonucu, bölgedeki yeşil alan ve ceviz ağaçları kesilmiş yerine yeni apartmanlar yapılmıştır. Geçmişe dayanarak bizde bu bölgede yaptığımız kentsel dönüşüm projemize “Cevizli Bahçe” adını vererek, aynı zamanda proje sayesinde Cevizli Bahçe peyzaj bölümündeki ceviz ağaçlarını yine eski köklerine ve toprağına kavuşturacağız…